Caret

Zárja ki a fogkövet a mosolyából! A fogkő kialakulásának okai és megelőzése

2023. 09. 01. - fogkő , szájhigiénia

Sokan szembesülnek a fogakon kialakuló fogkő problémájával, ami nem csak esztétikailag zavaró, hanem komoly egészségügyi problémákat is okozhat. Ebben a blogbejegyzésben megvizsgáljuk, mi is pontosan a fogkő, miért alakul ki, és milyen lépéseket tehetünk meg annak megelőzése érdekében.

Mi is az a fogkő?

A fogkő (más néven dentális calculus) egy kemény, sárgás-barnás anyag, amely a fogak felszínén alakul ki. Ez a kőkemény lerakódás főleg az íny és a fogak határán képződik, ahol az ételmaradékok és a nyál kalciummal keveredve idővel megszilárdulnak, a plakk elmeszesedik, és kialakul a fogkő.

A fogkő felszínén baktériumok telepednek meg, amelyek felelősek a fogínygyulladásért, a fogágygyulladásért, a fogszuvasodás és más szájüregi betegségek kialakulásáért.

Miért alakul ki a fogkő?

A fogkő kialakulásáért a dentális plakk nevű tapadós, ragadós anyag a felelős. A plakk a fogakon lévő baktériumok és az élelmiszermaradékok összegyűjtése és összeragadása által képződik.

A fogakon a nyál hatására egy vékony filmszerű réteg képződik. Ebben a vékony rétegben kezdenek el szaporodni a baktériumok. Ez a vékony réteg a nap folyamán elkezd érni, átalakulni, növekedni, majd szabad szemmel is jól látható lesz a lepedék, mely különbféle baktériumokat tartalmaz. Ha ezt a dentális plakkot, más szóval biofilmet nem távolítjuk el rendszeresen, akkor kalcium és más ásványi anyagok felhalmozódása miatt fogkővé keményedik.

A dentális plakk nemcsak a fogakon, hanem a fogpótlásokon, tömések felszínén is képes kialakulni.

A fogkő mindenkinél kialakul, azonban vannak, akik hajlamosabbak rá. A folyamatot úgy kell elképzelni, mint a vízkőt, ahol is a vízben lévő ásványi anyagok kicsapódnak. A fogkő esetén ezt a nyálban lévő ásványi anyagok váltják ki. A fogkő szerkezete lyukacsos, alagutas, ami kedvező terep a baktériumok megtapadásának és szaporodásának. A fogkő tisztítása lehetetlen, csak az eltávolítása jelent megoldást.

Fogkő kialakulásáért felelős lehet a nem megfelelő szájhigiénia, étkezési szokások, dohányzás vagy akár a fogszabályozók. Azonban a legjobb fogmosási technikával is kialakul, ezért kell egyéntől függően 6-12 havonta eljönni dentálhigiéniás kezelésre.

Lassítható a fogkő kialakulása a plakk maradéktalan eltávolításával. Fontos a rendszeres és alapos fogmosás, fogköztisztítás, egészséges étrend és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés.

Lényeges, hogy odafigyeljünk a megelőzésére és rendszeresen gondoskodjunk a szájhigiéniánkról. Így hosszú távon megőrizhetjük egészséges és ragyogó mosolyunkat, és elkerülhetjük a fogkő okozta problémákat. Ne feledjük, hogy az időben történő fogkő eltávolítására szolgáló fogászati tisztítások és a fogorvosi rendszeres ellenőrzés a legjobb módja annak, hogy fenntartsuk a fogaink egészségét. A kialakult fogkövet rendelői körülmények között, speciális eszközök segítségével lehet eltávolítani.

Bejelentkezés


Röntgen csatolása





Bejelentkezés


Röntgen csatolása





x