Caret

Miért fontos a fogkrém és a rendszeres fogkő-eltávolítás?

2018. 12. 04. - fogkő , fogkrém , fogmosás , szájhigiénia

Előző cikkünkben írtunk arról, milyen fogkefét válasszunk, és azt hogyan érdemes használni. De lássuk, mit tehetünk még a tökéletes szájhigiéniáért?

A fogkrém
A fogkefeválasztás után ez a második legfontosabb kérdés. Azt tanácsoljuk, életkortól és rizikótól függően válasszunk fogkrémtípust:

  • ha fogai érzékenyek, válasszon sensitive típusú, érzékenység-csökkentő fogkrémet
  • fogágybetegség esetén érdemes olyan fogkrémet választania, amely az alap összetevőkön kívül klór-hexidint és ón-fluoridot is tartalmaz
  • ha úgy érzi, egyik foga elkezdett szuvasodni, irány a fogorvos! Emellett vagy ha nemrég vették le a fogszabályozóját, akkor magasabb fluortartalmú vagy kalciumsókat tartalmazó, repair típusú fogkrémet javasolunk.
  • ha tudja, hogy fluorózisa van (fluorid túladagolás miatt sérült, elszíneződött fogak), csökkentett fluoridtartalmú vagy fluoridmentes készítményt válasszon
  • gyermekek számára természetesen fluoridmentes készítményt ajánlunk, hogy ha véletlenül lenyelik a fogkrémet, akkor se legyen fluorózisuk.

Figyelem: fehérítő hatású fogkrémet hetente legfeljebb egy alkalommal használjunk, mert a benne található súroló szemcsék gyakori használat esetén elkoptathatják a fogat!

Mit tehetek még a fogmosáson túl?
A fogkefével történő fogmosást pár naponta érdemes fogköztisztító kefe és fogselyem használatával kiegészíteni, hogy a fogak közé beékelődött ételmaradékot is eltávolíthassuk. A szájöblítő szintén kiegészítheti a rendszeres szájápolást, amit fogorvosával egyeztetve naponta vagy kúraszerűen alkalmazzuk. Előnye, hogy mivel a szájöblítő a fogkrémmel ellentétben folyadék halmazállapotú, egy jókora öblítéssel azokat a helyeket is át tudja mosni, ahova a fogkefe-fogkrém már nem ér el.

Tudta, hogy akár egy korty tiszta víz is képes semlegesíteni a száj savas pH-ját, a fogak között?

Ellenőrzés félévente
Javasoljuk, hogy a tökéletes szájhigiénia érdekében átlagosan félévente, de legalább évente egy alkalommal menjünk el fogkő-eltávolítással kombinált kontrollra. Mivel a fogkőképződés sok tényezőtől függ, vannak olyan páciensek, akiknek a megfelelő szájhigiénia érdekében ennél is gyakrabban, néhány havonta szükséges a fogkő-eltávolítás. A fogkő-eltávolítást dentálhigiénikus szakasszisztens végzi, bátran kérjen tőle tanácsot fogápolással kapcsolatban. Kérésére fogorvosunk a depurálás alkalmával elvégzi a féléves szűrővizsgálatot is.

A depurálást követő szájvizsgálat mellett a legpontosabb képet fogai állapotáról a panorámaröntgen adja. (Nagyobb műtét vagy bizonytalanság esetén fog CT-t is tudunk készíteni, amely három dimenzióban, még teljesebb képet ad, ám az ezzel járó sugárterhelés egyszerű kontroll esetén felesleges lenne.)

Bejelentkezés

Röntgen csatolása





fogköztisztító kefe
fogselyem
Bejelentkezés

Röntgen csatolása





x