Recepció, ügyelet: +36/30 kattintson
6721 Szeged, Osztrovszky utca 12.
1996 óta nyitva hétköznap 8:00-21:00-ig
Recepció, ügyelet: +36/30 kattintson
6721 Szeged, Osztrovszky utca 12.
1996 óta nyitva hétköznap 8:00-21:00-ig
Nyitva hétköznap 8:00-21:00 óráig
24 578 elégedett páciens
1996 óta az Önök szolgálatában
2018. 07. 28. - fogak állapota , szájhigiénia , tejfog
Egy, a Pediatrics című lapban közzétett ausztrál kutatás szerint, minél tovább szoptatnak egy csecsemőt, annál kevésbé lesznek később gondok a fogával, bár a jótékony hatáson ronthat a cumihasználat.
Amint azt dr. Joanna Pierro, a Staten Island Egyetemi Kórház szakembere hangsúlyozta, az eddig is világos volt, hogy a kizárólagos szoptatás csökkenti a szabálytalanul álló fogak kockázatát, a mostani kutatás azonban arra is rámutat, hogy akik szoptatás mellett cumisüvegből is kapnak enni, azoknál már kevésbé látszik a pozitív hatás.
A szakemberek Karen Peres, az ausztráliai Adelaide Egyetem munkatársának vezetésével 1300 gyereket kísértek figyelemmel öt éven át, és lejegyezték, kit mennyit szoptattak három hónapos, egyéves, illetve kétéves korában, továbbá ki milyen gyakran kapott cumit ezen időszakokban, kiegészítve a négyéves életkorral. Amikor a gyerekek ötévesek lettek, a kutatók megvizsgálták valamennyiük fogát, állkapcsát, a nyílt és keresztharapásukat, továbbá lejegyezték, ha a fogak elhelyezkedésében szabálytalanságot láttak.
Az eredmények azt mutatták, hogy azoknál, akiket három-hat hónapig kizárólag szoptattak, a mélyharapás kockázata egyharmaddal alacsonyabb volt, mint azoknál, akiket nem vagy csak rövidebb ideig, akiket pedig még hat hónapnál is tovább szoptattak, azoknál már 44 százalék volt ez az arány. Hasonló eredmény született a szabálytalanul álló fogak esetében is, ahol 41, illetve 72 százalékkal csökkent a kockázat a kizárólagosan szoptatott csecsemőknél.
Mindez azért lehet, mert a mellből egészen más mechanizmussal kell szopni, mint üvegből, előbbi során az állkapocs és a nyelv is úgy mozog, hogy az segíti a szájüreg fejlődését, így mire az első fogak előbukkannak, már megalapozódik azoknak a szabályos elhelyezkedése. A cuminál ugyanez nem történik meg, ennek ellenére a cumit sem kell feltétlenül kidobni, a Gyermekgyógyászok Amerikai Akadémiájának ajánlása alapján ugyanis a csecsemő hat hónapos koráig akár még a hirtelen csecsemőhalál kockázata is csökkenthető általa. Egyéves kor után azonban már semmi szükség nincs rá, ezért addigra érdemes a gyermeket leszoktatni róla.
Forrás: vital.hu, medipress.hu, dental-tribune.com