Caret

Fogkő: miért érdemes rendszeresen leszedetni?

2018. 01. 08. - fogkő , szájhigiénia

Kő a szájban – de miből lesz? A fogkő szép lassan keletkezik. Az étkezések után a fogak sima felszínéhez tapadó ételmaradék, a nyál, egyes baktériumok és nyálban oldott anyagok lesznek a fogkő alapanyagai.

Az ötperces fogmosás titka
Már maga a tapadós, ragacsos lepedék is fogszuvasodás “melegágya”. Ezt a lepedéket távolítjuk el fogkefe és fogkrém segítségével naponta legalább kétszer. A lepedék azonban állandóan újraképződik, és ha nem mossuk le, akkor fogkő lesz belőle. A fogakon hagyott lepedék egy idő után (és ehhez nem kellenek hetek!) elmeszesedik. Először csak egy észrevehetetlen mennyiség meszesedik el, aztán az arra rakódó lepedék egy kis része megint átalakul, és így, rétegről rétegre növeljük, nevelgetjük, hizlalgatjuk a fogkövet. Azon kívül, hogy ez csúnya, sárgás-barnás foltokat, csíkokat rajzol a fogunkra, igen káros is! Érdes felszínének mélyedéseiben biztos menedéket találnak a baktériumok, ezért a fogkőgyulladások alapja lehet, tartós jelenléte károsítja az ínyt, a fogágyat.
 
Fogkő-eltávolítás
A kis mennyiségű, friss fogkő alapos fogmosással, jó fogkefével, fogkrémmel eltávolítható, ám egy idő után rögzül, odaköt és eltávolítására tett házilagos kísérletezésünkre fittyet hány. Ekkor már csak a fogorvos tudja lefejteni, lecsiszolni a fogról. A fogkőképződés ezután helyes fogmosással, valamint fogkőképződést gátló fogkrémek használatával megelőzhető, bár vannak, akik hajlamosabbak fogkőképzésre, ezt örökletes tényezők és például a dohányzás is befolyásolja.

És ha nem távolítják el?
Akkor annak maradandó következményei lesznek. Például fogínysorvadást, rossz leheletet, a fogágy gyulladását és leépülését, a fogak meglazulását, elvesztését okozhatja! A fogkő miatt gyulladt fogíny fájdalmas is lehet, vérezhet is, ezen túlmenően azonban a szervezet más részein is betegségeket okozhat az elhanyagolt fogkő! Ha apró vérezgetés is kíséri a fogmosást, akkor a seben keresztül a véráramba jutnak a szájban lévő baktériumok, amelyek közül néhány a vérlemezkékhez tapad. Emiatt azok megalvadnak, ami vérrögök kialakulásához vezethet.

Várandósok figyelmébe!
Állapotos nőknél a szájüregben előforduló káros baktériumok egészen furcsa helyre is eljuthatnak: ilyen kórokozókat találtak a magzatvízben is. 26 állapotos, koraszülés szempontjából kockázatú asszonynál végeztek elemzést, és minden harmadik esetben periodontális baktériumot, P. gingivalis jelenlétét mutatták ki a szájüregben és az amnionfolyadékban (magzatvízben). “Vizsgálataink a veszélyeztetett terhes nőkre terjedtek ki. A koraszülésnek számos oka lehet, például egy bakteriális fertőzés. Korábbi kutatások kimutatták a krónikus periodontális betegségek és a koraszülés közötti összefüggést”  mondta Gorge Gamonal, a Chilei Egyetem Fogorvostudományi Karának kutatója, a kutatás vezetője. “Ugyan a kutatás eredményei nem mutatnak közvetlen összefüggést a két dolog között, még mindig fontos a nők számára a szájüreg egészségének figyelemmel követése terhességük során”  mondta Dr. Preston D. Miller, az Amerikai Parodontológiai Akadémia elnöke. “A terhes és a terhességre készülő nőknek érdemes szaktanácsot kérniük orvosuktól és fogorvosuktól szájüregük egészségi állapotáról a terhesség alatt.”

Ne cipeljünk köveket a szánkban!

Forrás: hazipatika.com

Bejelentkezés

Röntgen csatolása





Bejelentkezés

Röntgen csatolása





x